Okolí Bad Hofgasteinu

Zima v Gastein

Údolí Gastein patří k největším a nejkrásnějším lyžařským areálům v Rakousku. Ve čtyřech lyžařských areálech (až do výšky 2650 m) najdou jak sportovní lyžaři, tak i začátečníci vždy ten správný svah se spoustou sněhu. Oblast je rájem i pro vyznavače jízdy ve volném terénu či chůze sněžnicích. Dvoje velké termální lázně v údolí, Alpentherme a Felsentherme, slibují skutečnou relaxaci po celodenním lyžování. Zábavu najdete také v mnoha horských chatách, na diskotékách a v barech nebo v luxusním kasinu. Milovníci nakupování se mohou vydat za nákupy do mnohých butiků a obchodů. Restaurace a pizzerie nabízí skvělé pohoštění a kdo si raději vaří sám, nakoupí vše potřebné ve zdejších supermarketech (Billa, Interpar, Hofer). V městečku je i lékárna, banka, pošta a informační kanceláře.

Léto v Gastein

V letní sezóně objevíte netknutou horskou krajinu, louky poseté pestrým kvítím, impozantní ledovcové oblasti nebo staré zlatokopecké stezky. Vyzkoušet můžete i rýžování zlata.  Nejoblíbenější aktivitou pro letní dovolenou je pěší turistika. V nadmořské výšce mezi 1200 a 1800 metry se vine a klikatí přes 350 km výborně značených turistických stezek, které vedou kolem 40 obhospodařovaných salaší. Prostřednictvím lanovek se dostanete rychle a pohodlně k nejkrásnějším trasám po hřebenech hor. Horní stanice gasteinských lanovek na Schloßalm, Stubnerkogel, Fulseck a Graukogel jsou ideální výchozí místa pro pěší a horolezecké túry.  Pak už je jen na Vás jakou náročnost trasy zvolíte. Lanovkami se můžete odpoledne vrátit zpět do údolí. Během putování můžete zaskočit k posezení do některé z obhospodařovaných salaší a ochutnat některý z domácích sýrů či uzenou šunku a špek.  Pro cyklisty jsou k dispozici lehké, střední i velice náročné trasy, pro rodiny je v údolí 70 km dlouhá rodinná cyklostezka. Gasteinské údolí je nejen synonymem pro sportovní či lázeňské požitky a krásnou přírodu. V tomto úchvatném horském údolí lze obdivovat i nejednu historickou pamětihodnost. Nejstarší stavbou údolí je hrad Klammstein, kde se pořádají zajímavé prohlídky s průvodcem. Na cestu do historie těžby železné rudy a později i zlata je možné se vydat v Hornickém muzeu v obci Böckstein. Do kategorie unikátních přírodních pamětihodností patří tak zvaný Entrický kostel, což je naprosto jedinečná krápníková jeskyně, jedna z nejvýznamnějších v celých Vysokých Taurách. Za návštěvu stojí také Havířský skanzen v Angertalu, který umožňuje nahlédnout do života dávných havířů, nebo také historická elektrárna ve Sportgasteinu, jejímž účelem bylo vyrábět elektřinu pro doly, v nichž se dobývalo zlato.

V údolí najdete tři místa:

Bad Gastein

 Tradiční lázeňské alpské středisko je ve výšce 1100 metrů. Je to místo, které leží nad hranicí mlhy a je vyhledávané pro své léčebné klima a mimořádně zdravý vzduch. Jeho charakteristickou podobu vytvářejí historické stavby z období "Belle Epoque" Jeho atraktivita pak tkví především v neuvěřitelně pestrém spektru sportovních a rekreačních aktivit. Bezpochyby největší lázeňskou atrakcí jsou světově proslulé gasteinské léčebné štoly. Díky mimořádnému klimatu a 16-ti pramenům obsahujícím ušlechtilý plyn radon se zde úspěšně léčí pacienti trpící nemocemi pohybového ústrojí, horních cest dýchacích a poruchami imunitního systému.

Bad Hofgastein

Bad Hofgastein se rozkládá v údolí v jeho nejslunnější a nejširší části. Je to historické ale současně moderní lázeňské středisko s pěší zónou, kterou lemují půvabné obchůdky, hotely a restaurace. Může se pochlubit také krásným lázeňským parkem a především pak Alpskými termálními lázněmi, které s parkem sousedí. V údolí vede i 70 km dlouhá cyklostezka a je zde krásné přírodní jezero určené ke koupání.

Dorfgastein

Dorfgastein je místo, které si zachovalo svůj charakter původní alpské vesničky, leží na začátku Gasteinského údolí. Odpočinek najdou hosté v pohodových slunečních lázních - v zimě fungují pouze jako sauna. V zimě se mohou hosté pomocí lyžařské houpačky dopravit až do vedlejšího údolí Grossarltal. Oblast byla v roce 1997 vyhlášena nejlepším rodinným areálem Rakouska. 

Zobrazit místo Gastein na větší mapě